Tento robotický had nemá obdoby. Kdy jej kosmická agentura vyšle do vesmíru?

Tomáš Richter
  • NASA sestrojila unikátního robotického hada
  • Ten by se měl vydat do vzdáleného vesmíru
  • Finální testy vrcholí, poté zamíří k Saturnu
EELS nemá obdoby
EELS nemá obdoby

Laboratoř Jet Propulsion (dále jen JPL), jež funguje pod záštitou Národního úřadu pro letectví a vesmír, v květnu představila opravdu velmi nevšední věc. Tým vědců sestrojil velmi atypického robota, na pohled podobného hadovi. Že nejde o nějaký nejapný žert, dokazuje i účel, ke kterému je určený.

Robotický had EELS

S ohledem na požadavky mise je totiž jasné, že – řekněme – konvenční zařízení by v praxi tvrdě narazilo. NASA totiž chce s jeho pomocí prozkoumat nově zaznamenané ledové průduchy na jednom z měsíců planety Saturn. To vyžaduje bytelnost, pružnost a vysokou odolnost. Robot by se měl dokonce ponořit do rozsáhlého oceánu pod povrchem s cílem zkoumat možné známky života, informuje server Freethink.

JPL momentálně EELS (Exobiology Extant Life Surveyor – pozn. redakce) aktivně testuje a před misí na Saturn jej potřebuje odzkoušet na těžko přístupných lokacích jak na Zemi, tak dokonce i na Měsíci. Tento obojživelník by měl odolat extrémním výkyvům teplot, pohybovat se ve vodě i na souši a díky designu by se měl dostat prakticky kamkoliv.

NASA sestrojila robotického hada
NASA sestrojila robotického hada

Čtěte také: Umělá inteligence pod palbou. OpenAI čelí první žalobě za porušení autorských práv


Na Saturnu nejdříve v roce 2036

„EELS má schopnost dostat se na místa, kam se nikdo jiný nedostane,“ vyzdvihl v oficiálním prohlášení hlavní výhody novinky Matthew Robinson, projektový manažer JPL. „Pravda je taková, že nemusí být v dílčích aspektech nutně lepší než specializovaní roboti, které již máme k dispozici. Ale my jsme chtěli vytvořit univerzální a zároveň komplexní řešení.“

Pokud vše půjde podle plánů, finální verze EELS by měla být hotová do konce příštího roku. Jestliže jej ihned po dokončení NASA vyšle do vesmíru, na místo určení bude cestovat dlouhých 12 let.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články