Umělá inteligence se vylepšuje sama a rychleji, než se čekalo

Tomáš Rajnoch

S umělou inteligencí, neboli AI se setkáváme v běžném životě stále častěji. Například i v takových smartphonech často AI zasahuje, třeba při úpravě fotek. Google je pak jedním z největších společností, které se AI zabývají. Aktuálně prozradili, že AI se vyvíjí mnohem rychleji, než čekali. Navíc to dokáže sama.

TIP: Co je umělá inteligence a k čemu je vlastně dobrá?

To, co umělá inteligence (dále jen AI – pozn. redakce) provádí, je z velké části strojové učení. Ve zkratce to znamená, že se zdokonaluje v tom, co již umí. Například takové rozpoznání jednotlivých zvířat. Stejný proces se však nyní využívá pro tvorbu nové AI, tentokrát však bez lidského zásahu.

Po vzoru Darwinovy evoluce

Již několik let v Googlu pracují na AI, která se jmenuje AutoML – automatické strojové učení. To je schopno vytvářet samo novou AI, která překonává všechnu umělou inteligenci, kterou kdy vytvořil člověk. Aktuálně dokonce v Googlu tuto technologii vylepšili, jelikož toto strojové učení naučili zahrnout Darwinovu evoluci.

V praxi to znamená, že AI se dokáže sama zdokonalovat, bez jakéhokoliv zásahu ze strany člověka. Tento systém následně v Googlu pojmenovali AutoML – Zero. Možná to sice z pohledu skeptika zní znepokojivě, nicméně může to mít za následek rychlý technologický postup. Třeba neuronové sítě se díky tomuto projektu zdají být opět o něco blíže.

Nové AutoML – Zero pak dokáže provést až 10 000 operací za sekundu na jeden procesor. Pokud tedy pro daný problém vědci využijí dejme tomu 5 procesorů, tak AI zvládne 50 000 operací. Všechny opercae si navíc AI pamatuje, a díky tomu se zdokonaluje. Vědci také mluví o jakési mutaci AI. Brzy již navíc toto AI zvládne matematické a programátorské úlohy, které zkrátka člověk nedokáže.

Můžeme čekat technologický rozvoj

A opět to může mít za následek rychlý technologický rozvoj společnosti. Jeden z předních programátorů Edd Gent se pak k této technologii vyjádřil slovy, že AutoML-Zero může být jeden z nejdůležitějších bodů, které pomohou budoucímu výzkumu.

Uvidíme tedy, kam až to tato umělá inteligence dotáhne, a zda-li je opravdu schopna vybudovat neuronovou síť, která by mohla v budoucnu fungovat jako lidský mozek.

zdroj: arxiv

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články