NASA začala rozkládat speciální štít u vesmírného dalekohledu Jamese Webba
- Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude hledat život ve vesmíru a zkoumat minulost
- Aktuálně je zhruba v 60 % své cesty do pásma L2, kam by měl dorazit na konci ledna
- NASA už začala rozkládat sluneční štít, na kterém závisí úspěch celého projektu

Trvalo to desetiletí, ale 25. prosince 2021 se konečně vydal do vesmíru Webbův dalekohled, který nahrazuje Hubbleův teleskop. Jde o podstatně vylepšený stroj plný nejnovějších technologií, pomocí kterých má hledat život ve vesmíru a zkoumat minulost slunečních soustav a jejich těles.
Dalekohled Jamese Webba a jeho sluneční štít
Celý úspěch však závisí na mnoha faktorech a jedním z nich je 100% funkčnost. Pokud by se totiž cokoliv rozbilo, pak zřejmě nebude možné dalekohled na dálku ze Země vzdálené 1,5 milionu kilometrů od cílové destinace teleskopu Jamese Webba opravit.
A právě tento týden jde do tuhého, protože se americká agentura NASA rozhodla v pondělí začít s rozkládáním štítu, který má odclonit Slunce a zajistit tak bezproblémové pozorování vesmíru. Původně mělo k tomuto úkonu dojít již o víkendu, ale v sobotu dostali zaměstnanci volno kvůli Silvestru a Novému roku, v neděli pak inženýři museli řešit dvě menší komplikace.
Čtěte také: Mimozemský život už klepe na dveře, ještě letos odstartuje výzkum hyceánských světů
První problémy se povedlo vyřešit
Prvním údajně menším problémem bylo, že solární panely dalekohledu nevyráběly tolik energie, kolik inženýři očekávali, takže bylo potřeba trochu upravit jejich nastavení. Druhou nepříjemností byla vyšší teplota u motorků, které mají na starosti rozvinutí a napnutí speciálního slunečního štítu. NASA musela upravit natočení teleskopu vůči Slunci, aby se tím motorky dostatečně zchladily.
Pokud proběhne správné roztažení slunečního štítu, který se skládá z pěti vrstev speciálního materiálu zvaného Kapton, tak by měl být teleskop Jamese Webba trvale natočen štítem ke Slunci a jeho obří zrcadlo a detekční přístroje budou naopak na odvrácené straně. Teplota přitom může vyšplhat až na 110 stupňů Celsia na té teplejší straně a na té druhé je pak potřeba udržet tepotu pod minus 223 stupni Celsia.
Rozkládání a napínání ochranného slunečního štítu potrvá několik dnů. Než však Webbův teleskop dorazí do cílové destinace, k čemuž by mělo dojít někdy koncem ledna, tak to ještě chvíli potrvá. Poté přijde na řadu kalibrace senzorů a očekává se, že prvních snímků bychom se na Zemi mohli dočkat v polovině letošního roku.
Autor článku

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.