Zázračná pilulka vyléčí pacienty s ALS. Už probíhá testování na lidech

Dominick Tomanec
  • Pilulka zpomalující postup ALS byla přijata k finálnímu testování
  • Úspěch by mohl být zásadním zlomem ve zdravotnictví
  • Co o tom víme?
Lék na zhoubné ALS se dostal do finální fáze testování
Lék na zhoubné ALS se dostal do finální fáze testování

Biofarmaceutická společnost Spinogenix oznámila zahájení finální fáze testování svého nového léku zaměřeného na zpomalování či přímo aktivní léčbu ALS. Dle dosavadních výsledků má být totiž schopen efektivně zacelovat poškozené neurální synapse, následkem čeho může obnovit komunikaci mezi mozkem a svalovou soustavou. Může tedy skutečně jít o onen dlouho hledaný lék na toto doposud neléčitelné onemocnění?

„Zázračná“ regenerační pilulka

Stejně jako chytré technologie se i moderní medicína každým dnem posouvá směrem kupředu. Nutně však nemáme na mysli pouze čím dál častěji využívané zdravotní roboty, či dokonce umělou inteligenci, ale také vývoj léčiv ve farmaceutickém průmyslu. Ač totiž žijeme v době masivního rozvoje umělé inteligence a jsme takřka neustále vystaveni vlivu internetu a zmíněných chytrých technologií, existuje stále desítky ba dokonce stovky nemocí, s nimiž si stále nedovedeme poradit. O jednu méně by jich však na tomto pomyslném seznamu mohlo být díky ambicióznímu projektu společnosti Spinogenix.

Konkrétně se jedná o „zázračnou“ pilulku s kódovým označením SPG302, jež má být schopna léčit pacienty s doposud téměř stoprocentně smrtelným onemocněním ALS (Amyotrofická laterální skleróza). To jak známo postihuje nervové buňky v mozku a míše (takzvané motorické neurony), které zajišťují pohyby svalů, chůzi, mluvení a dokonce i možnost volně dýchat. Jak tyto buňky v průběhu onemocnění umírají a nemohou tak navázat komunikaci se svalovou soustavou, postižený postupně ztratí možnost je kontrolovat a nakonec umírá.

Zmíněná pilulka je ovšem dle klinických studií a množství již provedených testů schopna obnovovat synapse mezi poškozenými neurony a pomoci v obnově komunikace mezi mozkem a svaly. Pro nemalou slibnost celého projektu tak Spinogenix dostává zelenou od Amerického ústavu pro kontrolu léčiv a společnosti Investigational New Drug, čímž fakticky získává svolení k dalšímu testování na lidských pacientech.

Prášky na předpis
Prášky na předpis

Čtěte také: Zlomová událost. Číňané již brzy přistanou na odvrácené straně Měsíce


Důležitý krok kupředu

Dosavadní testování SPG302 bylo na lidech testováno pouze v Austrálii, přičemž se jednalo výhradně o zcela zdravé a dospělé jedince. Výsledky pak prokázali stejnou úspěšnost a zároveň zdravotní nezávadnost, jako u předchozího testování na zvířatech. Dle všeho také Spinogenix zahájil během minulého měsíce neoficiální testování na dobrovolnících trpících ALS, což se setkalo se značným zájmem široké veřejnosti a nemalého množství dalších dobrovolníků.

Nyní se očekává, že pokud bude v dalším kole testování na lidských pacientech prokázána účinnost, nepůjde jen o zlomový okamžik v léčbě tohoto onemocnění, ale také znamení blížícího se uvedení ve světovém zdravotnictví. Statisíce lidí po celém světě by tak mohlo dostat novou šanci a dlouhý a spokojený život, přestože se již smířili s nevyhnutelným. Dokončení testování však s nejvyšší pravděpodobností zabere minimálně tři roky.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články