Znáte Edookit? Česká firma chce pomáhat školám po celé Evropě s digitalizací

Roman Macháč
  • V dnešní době se čím dál více služeb přesouvá do digitálního prostředí
  • Výraznou změnou v posledních letech prochází například školství
  • S tím pomáhá společnost Edookit, člen skupiny Unicorn
Edookit pomáhá učitelům, žákům i rodičům
Edookit pomáhá učitelům, žákům i rodičům

Žijeme v době rozsáhlé digitalizace. Stát a soukromé firmy nahrazují své poněkud zastaralé systémy na nové, které jsou daleko efektivnější a zároveň mohou být vzájemně propojeny. A přesně na něco takového se zaměřuje i systém Edookit, což je český informační systém, který dokáže školu osvobodit od zbytečného papírování. Proč je digitalizace školní administrativy tak důležité téma a co všechno přináší?

Co je to Edookit a proč jej používat?

Jistě si mnoho našich čtenářů pamatuje papírové třídní knihy nebo žákovské knížky. Dnes už neefektivní systém, u kterého učitelé museli nuceně trávit svůj drahocenný čas. Snahou Edookitu je tento poměr obrátit a tedy ušetřit co nejvíce času, který mohou učitelé zpětně investovat do svých žáků. Zároveň se jedná o parádní způsob, jak zjednodušit komunikaci mezi školou, žáky a rodiči. Když je vše online, nehrozí žádné „ztracené“ žákovské knihy, nebo výmluvy typu „žákovskou snědl náš pes“.

Edookit totiž obsahuje vše, co moderní škola potřebuje. Komunikaci, rozvrh, známkování, rozdávání úkolů či vysvědčení. Nechybí ani zmíněná třídní kniha, záznam plateb nebo třeba nezbytné GDPR souhlasy. Úspěch systému dokazuje také fakt, že jej využívá přes 350 tisíc uživatelů, a to na všech dostupných zařízeních – od mobilu až po notebooky.

Edookit umožňuje využít i systém Gamifikace
Edookit umožňuje využít i systém Gamifikace

V čem Edookit ušetří čas?

V první řadě jde o komplexnost celého systému. Učitelé, žáci i rodiče najdou vše potřebné na jednom místě, čímž odpadá potřeba hledání v několika různých programech a s tím spojená frustrace. Vše je také dostupné odkudkoliv na světě, a tak se nemusíte spoléhat na interní školní síť. Bohatě stačí připojení k internetu. Naše redakce dále vnímá jako velký benefit tzv. „bezpapírovou školu“, tedy způsob, jak podepisovat všechny dokumenty elektronicky. Tím se nejen šetří naše planeta, ale také se rodič nemusí dostavit k podpisu osobně.

Edookit si dále zakládá na skvělé zákaznické podpoře. Systém je sice intuitivní, ale občas se může stát, že si zkrátka nevíte rady. Během pár kliknutí lze kontaktovat odborníka, který s uživatelem celý proces projde. Krom systémových věcí Edookit ještě umožňuje hodnocení žáků podle aktivity, nebo třeba výuku formou Gamifikace.


Rozhovor

V redakci digitalizaci fandíme, a tak nám to nedalo a vyzpovídali jsme Romana Vejražku, výkonného ředitele společnosti Edookit. Během otázek jsme se snažili nahlédnout pod pokličku takto složitého vývoje a přijít na to, jaká je motivace za rozsáhlým projektem a jaké jsou plány do budoucna. Tímto děkujeme za čas, který nám pan Vejražka věnoval!

Kdy se zrodil nápad udělat takto komplexní školní systém jako je Edookit a co bylo hlavní motivací?

Edookit vznikl v roce 2009 a od počátku je naší snahou projit školu s rodinou. To se nám daří a prvotní myšlenku naplňujeme stále.

Mohl byste ve zkratce popsat, jak probíhá přestup školy na Váš systém? Jistě to nebude nic jednoduchého, když uvážíme, kolik dat se musí „přelít“ do online prostředí.

Škola si zvolí vhodný termín přechodu a přestane zapisovat do původního systému. Během 5ti pracovních dnů převedeme důležitá data do Edookitu. Následuje školení administrátorů, školení pro učitele. Ihned poté škola pošle pozvánky do Edookitu rodičům a žákům. A může systém naplno používat. Realita je ve skutečnosti lepší než obava ze změny.

Počet funkcí je ohromující. Jaké jsou plány do budoucna a na které novinky se mohou uživatelé těšit?

Intenzivně pracujeme na propojení online kurzů Red Monster, aby učitelé mohli do domácích úkolů ihned připojit kurzy a výsledky žáků dostali zpět formou známky. Šetříme učitelům čas, aby se mohli soustředit na výuku.

Vývoj nikdy nekončí, to nejspíš potvrdí každý vývojář. Nicméně existuje nějaký cíl, který jste si uvnitř firmy vytyčili a v současnosti za ním sprintujete?

Našim cílem je pomáhat školám v celé Evropě. Edookit máme kromě naší země také v Německu, Bulharsku a na Ukrajině. Jsme a budeme součástí pozitivní změny v digitalizaci školství.

Rádi bychom si udělali představu o velikosti týmu. Kolik lidí v tuto chvíli na projektu pracuje a na kterých pozicích se nachází nejvíce zaměstnanců?

V projektu Edookit přímo pracuje 25 kolegů ve 3 zemích a 6ti městech v Evropě. Největší je tým vývoje společně s konzultačním týmem. Bez kvalitní zákaznické podpory v jazyku dané země bychom neuspěli.


Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.


Komentáře


Nejnovější články