3D tisk má mít nové využití. Tisknout se budou i drobné věci do elektroniky

Dominick Tomanec
Výzkumníci z MIT přišli s nečekaným způsobem tisku elektronických součástek
Výzkumníci z MIT přišli s nečekaným způsobem tisku elektronických součástek

Tým z americké univerzity MIT nedávno představil revoluční způsob 3D tisku aktivních elektronických součástek, jenž skýtá nemalý potenciál pro mnohá technologická odvětví. Dle všeho by tak díky své jednoduchosti, dostupnosti a snadné udržitelnosti mohl najít uplatnění jak v běžné výrobě, tak i na vzdálených výzkumných stanicích, či dokonce na palubě vesmírných lodí. V čem tedy vlastně spočívá?

Revoluční objev vznikl náhodou

Jak jistě víme, i přes současnou úroveň technologického pokroku není výroba drobné elektroniky a zvláště součástek na úrovni čipů a mikročipů ničím jednoduchým. Přeci jen se jedná o nákladnou záležitost, vyžadující nejen množství vysoce kvalitních materiálů, ale také dokonalé hygienické zázemí, jenž je klíčové právě v momentě, kdy samotnou funkčnost může ohrozit i obyčejný prach či vlhkost. Zdá se však, že se v dohledné době konečně můžeme dočkat onoho dlouho očekávaného průlomu, s jehož pomocí bude možné celý tento proces zjednodušit, ba dokonce od základu změnit.

To dokazuje revoluční avšak poněkud náhodný objev výzkumného týmu z americké univerzity MIT, jenž dokazuje že má technologie 3D tisku v elektronickém průmyslu své místo. Konkrétně se totiž jedná o zcela unikátní metodu tisku aktivních 3D součástek jako jsou například tranzistory a to zcela bez použití polovodičů či jakýchkoliv specializovaných technologií.

Objevena byla při tom spíše omylem, během výroby magnetických cívek za pomoci procesu vytlačovacího tisku pro jiný projekt, k němuž bylo zapotřebí využít poněkud netypické kombinace polymerních vláken a nanočástic mědi. Díky následným testům elektrického odporu byly u materiálu odhaleny podobné vlastnosti, jaké vykazují klasické polovodiče v čele s křemíkem.

Umělá inteligence využívá k provozu obrovské množství čipů
Umělá inteligence využívá k provozu obrovské množství čipů

Čtěte také: To je nápad. Skládací klávesnice v sobě obsahuje rovnou celý počítač


Využití v motorech i vesmírných lodích

Viděli jsme, že to je něco, co by mohlo pomoci posunout technologii 3D tisku na další úroveň,“ řekl o objevu Luis Fernando Velásquez-García, hlavní vědecký pracovník MIT Microsystems Technology Laboratories.

Jeho vědecký tým pak během následných testů předvedl hned několik funkčních tištěných součástek, mezi které patří třeba resetovatelné pojistky či určité druhy tranzistorů a to za využití výhradně levných a dostupných materiálů. I přes skvělé výsledky jsou však stálým problémem této technologie mnohá omezení, umožňující vytvářet pouze jednoduché součástky s rozměry příliš velkými, aby mohli být využity například v počítačích či telefonech.

Na druhou stranu však mohou snadno najít uplatnění v méně náročných aplikacích, jako jsou spínače pro ovládání motoru či jednoduché integrované obvody. Samotná výrobní metoda za pomoci 3D tisku pak může využita v hůře dostupných lokalitách, jako jsou zmiňované odlehlé laboratoře.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články