Apple bude v roce 2024 zavádět generativní umělou inteligenci. Co chystá?
- Společnost Apple si nechce nechat ujet vlak
- Na poli umělé inteligence (AI) prý zaspala, ale chce to napravit
- V příštím roce se máme dočkat rozsáhlé integrace AI do produktů Applu

Kdo jiný, než novinář Mark Gurman ze serveru Bloomberg přichází s novými informacemi ohledně dalších plánů u Applu. Ten byl prý letos až zaskočený nástupem generativní umělé inteligence a jejími schopnostmi. V roce 2024 tedy chce situaci napravit a přijít s vlastní AI technologií napříč svými produkty.
Umělá inteligence je letos trendem číslo jedna
Apple bude chtít dohnat společnosti jako OpenAI, Google, či Microsoft, které na poli umělé inteligence naprosto dominují, a to by se cupertinskému gigantovi mohlo do budoucna vymstít. Investuje proto přibližně 1 miliardu dolarů do vlastního výzkumu AI a vývoje nových produktů.
Prvních výsledků bychom se měli dočkat již v roce 2024. Novinky s využitím pokročilé generativní umělé inteligence (pozor, Apple již dříve využíval strojové učení, které je trochu jinou technologií, než známe dnes např. u ChatGPT od OpenAI – pozn. redakce) chystá Apple například u nadcházejícího mobilního systému iOS 18, u svých nativních aplikací, ale také třeba u Siri, či v případě nástrojů pro programátory, či technickou podporu.
Konkrétně jsou ve hře například chytřejší návrhy odpovědí ve zprávách, dále vytváření lepších seznamů skladeb v Apple Music, či využití AI také v produktivních aplikacích jako Pages nebo Keynote. Velký comeback by měla v příštím roce zažít hlasová asistentka Siri, u které se bude také stavět na pokročilé umělé inteligenci.

Čtěte také: Firma Apple chystá dechberoucí iPad se skládacím displejem. Kdy dorazí?
Půjde Apple cestou bezpečnosti, nebo kontroly?
To je zásadní otázka, která v případě hlubšího zavádění technologie umělé inteligence u Applu přichází v potaz. Dosud můžeme vidět scénář, kdy si cupertinský gigant zakládá na soukromí a bezpečnosti, takže například technologii Face ID a její data ponechává v iPhonu, takže se k nim nedostanou hackeři tak snadno zvenčí, jako kdyby byly ukládány někde na serverech. Ale třeba iCloud zase dává možnosti dostat se odkudkoliv ke svým datům, samozřejmě co nejvíce zabezpečeným.
Umělá inteligence by prý mohla být jednak rovnou součástí produktů a tedy využívat jejich výpočetní výkon a neodesílat data na servery přes internet, ale také v některých případech využít výpočtů na serverech. Pokud se totiž dokáže AI sama učit a vylepšovat své schopnosti pro vaše scénáře, pak je potřeba, abyste dokázali tato data nějak dostat z jednoho zařízení do druhého, například v případě ztráty iPhonu.
Uvidíme tedy, s čím Apple v příštím roce přijde. Každopádně to může být nejdůležitější zavádění nové technologie u této společnosti za poslední dekádu, či více.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.