Žijeme v 21. století. A proč to říkáme? Zkrátka proto, že se věci kolem nás neustále mění. Žijeme v natolik turbulentní době, až jednomu přechází zrak. A to, co jsme ještě nedávno viděli v nějakém sci-fi spektáklu, nezřídkakdy zavádíme v praxi.
Úspěšná jaderná fúze
Co je zajímavé, jak jsme přehlceni všemi těmi informacemi, je to, že už nás to ani nepřekvapuje. Přesto se občas dějí zázraky, které stojí za to. A to je i nedávný případ, který rezonoval napříč technologickou i odbornou obcí.
Týmu amerických vědců z Lawrence Livermore National Laboratory se totiž podařilo něco nevídaného. S pomocí laserů provedli jadernou fúzi, jež vygenerovala více energie než absorbovala samotná reakce.
Proč je to unikátní? Protože jde o historicky první úspěšný pokus. Až dosud veškeré snahy s jadernou fúzí ztroskotaly na tom, že se při testu spotřebovalo mnohem více energie, než kolik se dokázalo vyprodukovat.
„Jsem nadšený. Ale když to budu trošku bagatelizovat, stále jde o energii maximálně pro 10 rychlovarných konvic,“ řekl Jeremy Chittenden, spoluředitel Centra pro studia inerciální fúze na Imperial College v Londýně. „Abychom z toho udělali elektrárnu, musíme dosáhnout většího energetického zisku,“ dodal.
V řeči čísel to bylo 2,08 megajoulu vstupní a 2,5 megajoulu výstupní energie, což je zhruba o 20 % více. Odborníci upozorňují, že úspěšný pokus dává do budoucna naději, že by lidstvo bylo schopno vyrábět energii na stejném principu jako v jádru Slunce.