Intel upozorňuje na jednu zásadní překážku, která oddaluje příchod metaversu

Luboš Srb
  • Metaverse je podle některých firem a expertů neoddiskutovatelně budoucností
  • Intel teď ovšem hodil vidle do toho, že bychom se metaversu dočkali někdy v brzké době
  • Podle něj je překážkou nedostatečný výpočetní výkon
Co je to metaverse
Co je to metaverse

Pokud se zajímáte o počítače a operační systémy, pak už jste určitě někdy slyšeli o tom, co je to Moorův zákon. Toto empirické pravidlo pojednává o tom, že výpočetní výkon obvodů v elektronice roste exponenciálně, a sice každým rokem se výkon zhruba zdvojnásobuje. Vyřkl ho zakladatel firmy Intel již v roce 1965.

Intel tvrdí, že metaverse potřebuje 1000× více výkonu

Nyní v roce 2021 se některé firmy předhánějí v tom, kdo dřív přijde s tzv. metaversem, tedy vytvořeným digitálním světem, ve kterém jsou úplně jiná pravidla a kde není nic nemožné. O tom, že si to může lidi podmanit a získat, podobně jako ve filmu Matrix, asi netřeba mluvit.

Raja Koduri, hlavní viceprezident ve společnosti Intel, teď ale uvedl, že skutečný metaverse, tak jak si ho někteří představují (např. pořádání virtuálních schůzek, navštěvování digitálních koncertů, a to vše postavené na blockchainu a integraci technologie NFT – pozn. redakce), v nejbližší době určitě nedorazí.

Facebook metaverse rukavice
Facebook metaverse rukavice

Čtěte také: Může umělá inteligence splňovat pravidla etiky? Odpověď pokročilé AI překvapí


Pomoci má umělá inteligence a softwarová vylepšení

Největší překážkou prý je nedostatečný výpočetní výkon, a sice pro vytvoření metaversu bude podle Intelu potřeba alespoň 1000× více výpočetního výkonu než dnes nabízejí ty nejvýkonnější sestavy a platformy. Pokud je to pravda, tak pak při dodržení Moorova zákona to není otázkou pár let, ale mnohem déle. Bez AI a softwarových vylepšení to prý nepůjde.

Kromě výkonnějšího hardwaru bude navíc potřeba vytvořit zcela nové softwarové architektury a algoritmy, které budou připraveny na míru metaversu a této zcela nové digitální reality. Samozřejmě těžko odhadovat, jak přesně velký výkon bude pro tohle potřeba a zda už nemůžeme za metaverse označit to, co máme nyní v podobě různých VR a AR headsetů a nabízeného obsahu.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články