Osidlování kosmu začíná! NASA pošle dvě vesmírné mise na Venuši

Tomáš Rajnoch
  • Vesmír je jednou z největších záhad, které se člověk snaží odhalit
  • Sousední planety jsou pak neméně zajímavé, a to i Venuše 
  • A právě tam v příštích letech NASA vyšle dvě průzkumné mise 
Planeta
Planeta

Vesmír je velice zajímavý a lidstvo by rádo pochopilo, co se v něm děje. Za historii vesmírných programů jsme se o sousedních planetách a naší galaxii již dozvěděli mnoho informací. Stále to ale není ani zlomek toho, co bychom rádi věděli. Možná i proto americká NASA vyšle v následujících dvou letech dva své roboty na sousední planetu Venuši.

Co se vlastně na Venuši děje?

NASA tedy chystá dvě mise na Venuši, které by nám měli odhalit z čeho se skládá tamní atmosféra. K těmto misím se vyjádřil také budoucí ředitel NASA – Bill Nelson, jenž byl mimochodem 199. člověkem ve vesmíru. Ten se tedy vyjádřil, že roboti jenž budou vysláni k Venuši nesou jméno DAVINCI+ a VERITAS. Cíl těchto dvou misí je potom jednoduchý.

NASA by ráda pochopila a porozumělo tomu, jak je možné, že se z Venuše stala v podstatě pekelná planeta, kde není na povrchu problém roztavit i olovo; i z toho důvodu není možné, aby se mise účastnili živí odborníci. Tyto dvě mise následně umožní celé vědecké komunitě šanci na prozkoumání planety, kde jsme nebyli více než 30 let.

VERITAS

První sonda nazvaná VERITAS bude vyslána v roce 2028. Ta bude následně obíhat kolem planety a mapovat její povrch. Mise tedy bude podobná té, kterou měla sonda Magellan, jenž Venuši obíhala 4 roky, počínaje rokem 1990. Díky modernější technologii však budou data daleko přesnější a přehlednější. Díky sondě zjistíme také geologickou historii planety. Ve výbavě VERITASE nebude chybět radar se syntetickou aparaturou, která umožní vytvořit 3D povrch Venuše a odhalí tektonické desky a případné vulkány.

Dále zde bude kamera citlivá na vlnovou délku, díky které by mělo být možné zaznamenat přítomnost vodní páry v atmosféře planety. Pokud se tento jev potvrdí, tak by to mohlo znamenat, že na povrchu Venuše byly aktivní sopky již před hodně dlouhou dobou.


Nepřehlédněte: Elon Musk říká, že do dvou let se opět dostaneme na Měsíc


DAVINCI+

Druhá mise se sondou DAVINCI+ bude vyslána o rok později, tedy v roce 2029. Její mise již bude o něco kratší ale neméně důležitá. Zmiňovaná sonda obletí kolem Venuše dvakrát a pořídí velmi detailní snímky. Poté shodí robota do atmosféry. Ten následně bude měřit její složení.

Vesmírná sonda
Vesmírná sonda

Pokud se obě mise podaří, tak by to vědcům mohlo pomoci odhalit další tajemství. Venuše totiž patří mezi takzvané exoplanety, které by měly umožňovat různé formy života. Kde se tedy stala chyba a z Venuše se stala planeta, která má na povrchu přes 482 °C, což je pro jakýkoliv nám známý organismus nepříznivé pro život? A právě na tuto otázku by vědci rádi znali odpověď.

K samotným projektům NASA se také sluší říci, že jak DAVINCI+ tak VERITAS byli vybráni z programu Discovery NASA, který se stará o menší planetární průzkumy s rozpočtem „pouze“ okolo 500 milionů dolarů.


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články