Pokrok v energetice. Korejský tokamak měl 100 milionů stupňů, běžel 48 sekund

Dominick Tomanec
  • Jihokorejský tokamak opět překonal vlastní rekord
  • Teplotu vyšší než 100 milionů stupňů Celsia udržel přes tři čtvrtě minuty
  • Jak to ovlivní pokrok v energetice?
Fúzní reaktor Tokamak
Fúzní reaktor Tokamak

Fúzní reaktor KSTAR již od svého spuštění překonává svými výsledky veškerou konkurenci. Není tak žádným překvapením, že posledních pár let soupeří pouze se sebou samým, což mimo jiné dosvědčuje jeho nejnovější rekord, jehož před pár dny dosáhl díky nejnovějším úpravám.

Vlastní rekord zbořen

Jihokorejští vědci oznámili dosažení nového rekordu na poli energetiky. Experimentální reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) pracující na principu jaderné fúze překonal dosavadní maximální měřený čas za provozní teploty dosahující až 100 milionů stupňů Celsia. Ten byl zaznamenán roku 2021 právě na reaktoru KSTAR a činil rovných 31 sekund.

K dosažení delšího času hoření plazmy a s tím souvisejícího navýšení rekordu o sedmnáct vteřin bylo třeba významně vylepšit některé aspekty konstrukce reaktoru. Mezi ty patřilo kupříkladu nahrazení uhlíku wolframem, díky čemuž se násobně zlepšila účinnost jeho divertorů (součástí reaktoru zodpovídajících za odvod tepla a vzniklého odpadu).

Tokamak fúzní reaktor
Tokamak fúzní reaktor

Čtěte také: Inženýři z Utažské univerzity vytvořili potenciálně neomezenou baterii


Před vědci je dlouhá cesta

Ředitel výzkumu reaktoru KSTAR, Si-Woo Yoon, ve svém prohlášení uvedl, nakolik ohromující je onen nový rekordní čas vzhledem k faktu, že se jedná o první test po posledních rozsáhlých úpravách. Zároveň se však také zmiňuje o cíli v podobě tří set vteřin v provozu pod maximální teplotou, jehož hodlají vědci z KSTAR dosáhnout do roku 2026.

Pravdou však zůstává, že vědce celého světa zabývající se produkcí čisté energie za pomoci fúzních reakcí pravděpodobně čeká dlouhá a náročná cesta. Dosažení obdobných podmínek, za kterých ve hvězdách vznikají jaderné reakce, vyžaduje vytvoření ohromného tlaku a teploty, a to pochopitelně není nijak jednoduchý úkol.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články