Nejen člověk, ale i umělá inteligence se může stát obětí hackerů
Ti využívají AI k podvodným praktikám a šíření malwaru
Tohle si populární ChatGPT za rámeček nedá
ChatGPT představuje nejnovější vývojovou větev v rámci umělé inteligence a strojového učení. Za jeho zrodem nestojí nikdo menší než Elon Musk spolu s dalšími špičkami, které společnost OpenAI založily v roce 2015. A jak jsme vás v několika po sobě jdoucích ohlédnutích informovali, tento systém založený na dialogu, chápání a dorozumívání se domluví v takřka každém myslitelném lidském jazyce.
ChatGPT fascinuje veřejnost
Díky tomu si přímo říká o rozmanitou konverzaci. Jako datový podklad slouží ohromný balík informací získaný z internetu, jež je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF). Z toho plyne, že možnosti ChatGPT jsou opravdu velmi rozmanité.
A to platí i pro schopnost programovat. Samozřejmě, že něco takového vyžaduje interakci s uživatelem, jenž takové problematice rozumí, dokáže vytvořit základní odrazový můstek potřebných algoritmů, jež chatbot dále rozvede. Právě toto začíná být trnem v oku expertům na kyberbezpečnost. Důvod? Velmi prostý. ChatGPT může být potenciálně zneužit a vytvořit i malware.
„Poté, co jsme o této možnosti nedávno zveřejnili příspěvek, ChatGPT už na výzvu vytvořit phishingový e-mail nereaguje. To však nic nemění na tom, že jsme si povšimli dalších způsobů, jak tuto restrikci obejit,“ řekl Sergey Shykevich z CheckPoint Research.
A pozor! V současnosti už nemluvíme o hrozbě potenciální, nýbrž reálné, informujeBleepingComputer. Server se odvolává na poslední evidované phishingové a malware útoky, jež evidují specialisté na kyberbezpečnost a nejrůznější analytické společnosti.
V tuto chvíli však nejde o skripty vytvořené chatbotem. Útočníci zneužívají aktuální situaci na trhu, kdy zájemcům nabízí možnost získat ChatGPT zcela zdarma zatímco normálně je k mání za 20 dolarů měsíčně, tj. cca 450 korun. Jde samozřejmě o podvod. Web poukazuje na to, že nejde o akci nějakých „neumětelů“, to ani v nejmenším.
Údajně jde o plošně koordinovaný a poměrně sofistikovaný útok, jehož cílem je opět vylákat z uživatelů co nejvíce peněz. Pokud přemýšlíte, že byste si ChatGPT předplatili, jděte přímo ke zdroji a neklikejte na žádné odkazy, ať už se pohybujete kdekoliv.