Válka na poli umělé inteligence? Proti ChatGPT postaví vlastní řešení i Google

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence ChatGPT je obrovský hit
  • Technologie je v samém epicentru obřích investic
  • Chatbota v rámci vyhledávání chystá i Google
Vyhledávač Google na telefonu
Vyhledávač Google na telefonu

V tomto kontextu jsme vydali několik ohlédnutí, ale pro ty méně zasvěcené z vás jen rychle zrekapitulujeme, že ChatGPT (zkratka GPT znamená „generating pre-training“ – pozn. redakce) představuje nejnovější vývoj v oblasti chatbotů pracujících s umělou inteligencí. Za jeho zrodem nestojí nikdo menší než Elon Musk spolu s dalšími špičkami, které společnost OpenAI založily v roce 2015.

Nad ChatGPT se tají dech

ChatGPT se neustále zdokonaluje díky prolínán výše zmíněné AI a strojového učení. Úchvatné na tomto počinu je nepochybně zejména to, jak ChatGPT reaguje a co všechno je schopen hravě obsáhnout. Tematicky je totiž neuvěřitelně komplexní. To je dáno zvláště tím, že tento chatbot je založený na dialogu, chápání a dorozumívání se, s čímž mu více než vydatně pomáhá i vlastní datový podklad.

Ten reprezentuje ohromný balík informací získaný z internetu, který je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF). Co z toho plyne? Třeba to, že je schopen neuvěřitelně pružně reagovat na celou řadu otázek v reálném čase. Zní to skvěle? Jak se to vezme. To, co vědecké entity a velká část veřejnosti vnímá jako dar shůry, někteří další považují za nebezpečné zlo.

Umělá inteligence
Umělá inteligence

Čtěte také: Zkontrolujte si telefon. Tyto aplikace z Google Play obsahují malware


Je umělá inteligence skryté zlo

Například The Wall Street Journal nedávno informoval, že se v New Yorku vůči této umělé inteligenci vzedmula ostrá vlna kritiky. Tu mají na svědomí tamější školy, jež její používání v rámci výuky striktně zakázaly. A důvod? Zejména obava, že přílišná sofistikovanost AI povede k vysoké míře podvodů.

Jinak je tomu z marketingového pohledu, který působí jako logický protipól výše zmíněných obav, jež jsou ale na místě. Spousta velkých jmen z technologické branže vidí v ChatGPT nedozírný potenciál. Americký Microsoft na základě exkluzivity, jíž jako jeden z předních investorů má, dokonce některé algoritmy převezme a implementuje do populárního vyhledávače Bing.

A to už se ani nebavíme o astronomické finanční injekci (mluví se o 10 miliardách dolarů – pozn. redakce), která je na cestě a opět významným způsobem ovlivní budoucí tržní kapitalizaci celého projektu, protože až pomine testovací fáze, ChatGPT nebude zdarma.

Umělá inteligence
Umělá inteligence

Vlastní AI chystá i Google

S ohledem na velkou míru ohlasů, jež se mu dostalo, se tak nějak očekávalo, že se s vlastním řešením vytasí i další silní hráči. A nejspíš nebudeme muset dlouho čekat. Jak informuje přední technologický server Mobilizujeme.cz, o implementaci pokročilého chatbota do vlastního internetového vyhledávače uvažuje i Google.

Web se odvolává na poslední zprávu, jež uvádí, že americký brand na umělé inteligenci intenzivně pracuje a aktuálně je s přípravami výrazně dál, než původně plánoval. Někteří zaměstnanci prý dokonce testují jeho schopnosti v upravené domovské stránce Googlu, kde převzal místo tlačítka „Zkusím štěstí“.

Napadalo vás do jaké míry a jestli vůbec bude oproti ChatGPT jiný? V tomto směru není k dispozici příliš detailů, abychom si mohli v kostce udělat nějaký ucelený závěr. Dá se však očekávat, že principiálně bude fungovat v podobném duchu.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články