Robotické vozítko od NASA má procesor jako první počítač Apple iMac z roku 1998

Dominik Blatoň
  • Jistě vás možná někdy napadlo, jak fungují roboti společnosti NASA, kteří figurují na Marsu
  • Právě tato robotická vozítka pohání čip procesoru, který se objevil ve stolním počítači Apple iMac z roku 1998
  • O jaký procesor přesněji jde a proč se NASA rozhodla právě pro tento procesor, se dozvíte v článku
Steve Jobs a první počítač iMac
Steve Jobs a první počítač iMac

Robotická vozítka zvaná Perseverance, která jsou majetkem vesmírné společnosti NASA mají velmi neobvyklý způsob fungování. Samotné roboty totiž pohání 23 let starý procesor, který byl tváří počítače Apple iMac v roce 1998.

Konkrétně jde o čip PowerPC 750 od Motoroly, což byl ve své tehdejší době velmi výkonný jednojádrový procesor s frekvencí 233 MHz, který toho zvládl mnoho. Jak píše magazín The Verge, jde o úplně stejný typ procesoru.


Čtěte také: Koronavirus nezastavil zkoumání Marsu. Lidé z NASA teď ovládají vesmírný rover přímo z domova


Robot NASA na Marsu
Robot NASA na Marsu

Proč právě onen procesor?

Ač se to může zdát jako plýtvání časem, opak je pravdou. NASA je obrovská společnost, která si mohla dovolit klidně o několik řad dražší a stokrát výkonnější a moderní procesor od gigantického Intelu. Podle magazínu New Scientist by totiž jiný a takto pokročilý procesor mohl poškodit jednu podstatnou část robotických vozítek.

Údajně je to proto, že atmosféra na Marsu nemá tak velkou ochranu před zářením a částicemi, jako má Země. Mohlo by rychle dojít k výbuchu, který by vážně poškodil citlivou část elektroniky. Výměna procesoru by nebyla snadná ani pro společnost NASA, jelikož je Mars od Země vzdálen téměř 138 milionů kilometrů.

PowerPC 750
PowerPC 750

Aby ale nedošlo k omylu, přece jenom byl procesor PowerPC 750 v robotech lehce upraven. Aby byl ještě odolnější, byl vybaven čipem RAD750, což je jakási speciální varianta, která má hodnotu kolem 200 tisíc dolarů a která je vysoce odolná proti záření. Čip je používán i ve vesmírném dalekohledu Fermi nebo i v kosmické lodi Deem Impact.


Autor článku

Dominik Blatoň - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články