Známé a populární sci-fi technologie, které se zatím nepovedlo sestrojit

Tomáš Rajnoch

Sci-fi filmy již v budoucnosti předpověděly několik technologií, které se nakonec dočkaly realizace. A i když jde vývoj oněch technologií stále kupředu, tak zde stále několik vymožeností nemáme. A kterých bychom se rádi dočkali co nejdříve?

Jak se již několikrát ukázalo, tak vědecko-fantastické filmy nám napověděly, jakých moderních technologií se v budoucnu dočkáme. V mnohých filmech se například ukázaly něco jako chytré hodinky, a dnes je to již naprosto běžný gadget. Je tu ale také několik vynálezů, které stále nebyly zrealizovány. Které jsou ty nejlepší a rádi bychom se jich co nejdříve dočkali?

Učení jako v Matrixu

Snad každý fanoušek filmů zná velice úspěšnou sérií filmů Matrix s Keanu Reevesem. Zde se samozřejmě ukázalo několik možných technologií budoucnosti. Jedna vymoženost však zaujme asi nejvíce. A tím je učení. Jak jistě víte tak hlavní postava Neo, se „jednoduše“ připojí do Matrixu, a rázem je z něj mistr bojových umění. A právě toto je technologie, kterou bychom zde rádi uvítali. Bohužel, implementace takové technologie bude opravdu složitá.

„Implementace takovéto technologii je samozřejmě teoreticky možná, existují zde však obrovské problémy, a to jak po vědecké, tak po technické stránce,“ řekl uznávaný Dr. Peter Foldiák.

Aby bylo možné implementovat znalosti do mozku, tak musíme nejdříve přesně pochopit, jak neurony ukládající do mozku fungují, a kde přesně se ukládají. Také nevíme, jakým způsobem tyto neurony informace do mozku ukládají. Prozatím se tak budeme muset spokojit s teorií Malcolma Gladwella (kanadský novinář a spisovatel, pozn. redakce), který tvrdí, že k perfektnímu naučení některé činnosti potřebuje člověk 10 000 hodin.

Holodecks

Že nevíte, co je to Holodecks? Pamatujete jak se například ve Star Treku kapitán na můstku spojí se členem posádky, přičemž před ním se virtuálně tento člen posádky objeví v reálném čase a komunikuje s kapitánem? Tak přesně toto je Holodecsk. Bohužel, tato technologie je zatím pouze hudbou budoucnosti. Nebo ne?

Mark Bolas, ředitel společnosti Institute of Creative Technology, se k této technologii vyjádřil. V podstatě nám řekl, že na určitém druhu této technologie již pracují. Prozatím to však zvládají poněkud krkolovně, jelikož člověk který se reálně zobrazí, musí mít kolem sebe několik kamer. Bohužel se zdá, že ono vyprodukování Holodecks jak jej známe z filmů, je prozatím zkrátka příliš složité. Jsme ale rádi, že na tom již někdo pracuje. A kdo ví, třeba si již za pár let budete moci zavolat rodině na druhém konci světa, přičemž se vám krásně zobrazí ve vašem obýváku.

Invaze do snů

V několika filmech jsme již mohli vidět, že se většinou záporné postavě, podařilo díky moderním technologiím dostat druhé osobě do snu, a ovlivnit jej tak. V reálném životě je však tato technologie momentálně opravdu vzdálená budoucnost. Což nám potvrzuje také uznávaný profesor na Oxfordu, pan Jan Schnupp, jenž se zabývá fyziologií, anatomií a genetikou.

„Veškerá duševní aktivita včetně snů je výsledkem miliard neuronů v našich hlavách. Největší překážkou je tedy pochopitelně zachycení potřebného množství signálů, abychom se dozvěděli, co se děje v našem snu. Jedinou možností jak tohoto s dnešní technologií docílit, je implementací mikro elektrod do mozku. Což je ale poměrně dosti nebezpečné, přičemž výsledky nejsou zaručeny.“

Jak to tedy vypadá, tak prozatím jsou naše sny v bezpečí a můžeme v klidu spát.

Jat Packs

Jat Pack zná určitě každý, ať už z filmů, jako je například James Bond s podtitulem Thunderball, ve kterém Sean Conery jeden používal, či z počítačových her. A i když se tato technologie objevuje ve filmech již od dvacátých let, tak nějaký komerční produkt zde stále nemáme. A proč tomuto tak je? To vysvětlil David Evans, předseda inovační sekce institutu strojírenství a technologie.

„Bude ještě dlouho trvat, než se dočkáme komerčně dostupného Jat Packu, jestli vůbec. Technologie pro zvládnutí tohoto vynálezu sice v jisté formě existuje. Je zde ale stále spousta nezodpovězených otázek, jako je například energie k napájení, jak bezpečně kontrolovat pohyb a stabilitu, jaký by měl tento vynález dopad na životní prostředí a hlavně bezpečnost uživatele.“

Zdá se tedy, že prakticky by sice Jat Pack vyrobit možné bylo, nicméně se lidem zabývající se touto technologií nezdá, že bychom tento vynález potřebovali. Což je možná pravda. Nebo si snad dokážete představit, že byste například do práce letěli Jat Packem?

zdroj:


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články