Většina světa se o umělé inteligenci poprvé dozvěděla ve chvíli, kdy byl zveřejněn ChatGPT. Od té doby jsme mohli slyšet o nepřeberném množství využití pro tohoto chatbota, potažmo pro jiné modely AI. Různých představ o tom, jak nám tato technologie pomůže, je nekonečně mnoho. Naopak legislativní rámec pro bezpečné používání pořád schází a zřejmě si na něj ještě dlouho počkáme. USA jsou v tuto chvíli zřejmě nejblíž vytvoření prvních zákonů.
Pokusy o regulaci AI
Zatím největší aktivitu v nastavování mantinelů pro AI předvedla Čína. Ta si s ní poradila už před několika měsíci, kdy vešly v platnost první opatření. Místní nařízení se ale spíš podřizují politické doktríně, než aby řešila reálné problémy. Značnou snahu v této oblasti nyní vynakládají i USA. Minulý měsíc probíhaly velké diskuze ohledně této technologie pořádané senátorem Chuckem Schumerem a Bílý dům se o technologii také velice zajímá.
Prezident Joe Biden se totiž chystá v následujících týden vydat nařízení týkající se AI, což přislíbil již v červenci. Tento záměr oznámil po setkání s odborníky na vědu a technologii. Jak informujeCNN, žádné větší detaily však kancelář prezidenta neprozradila. Pořád se ale nejedná o kompletní legislativu.
Nelze politikům vyčítat, že normy ještě nejsou hotové. V historii lidstva se vždy nejdřív objevila nová technologie a až s postupem času došlo k jejímu právnímu ukotvení. U umělé inteligence však mohly alespoň začít vznikat návrhy dříve než s příchodem ChatGPT-3. Záměrně zdůrazňuji číslovku tři, protože existuje i ChatGPT-2. AI modely tu zkrátka byly již před několika lety a už tehdy existovaly představy o jejich potenciálu.
Současné snahy a zájem tedy působí spíše jako nutný postup než prozřetelnost jednotlivých osobností. Na příchod AI se dalo připravit mnohem lépe. Nicméně i tak je správné, že se technologii věnuje velká pozornost a nezůstává na vedlejší koleji. Doufejme tedy, že legislativa vznikne v co nejkratším čase a že ji budou vytvářet i další země.