Vědci vyvíjejí tzv. nano-lepenkové letadlo, které má posloužit k prozkoumávání Marsu

Luboš Srb

Ještě než dojde k tomu, že budou lidé cestovat napříč vesmírem, je potřeba vyvinout takové stroje, s pomocí nichž bude vůbec možné v naší sluneční soustavě vybudovat a získat podmínky vhodné k životu.

TIP: Elektrické letadlo budoucnosti využívá iontový pohon

Ne jedno, ale rovnou celá flotila letadel

A jedním z takových strojů má být i tzv. nano-lepenkové letadlo, jehož úkolem má být například vyhledání vody na planetě. S nápadem přišli vědci z Pensylvánské univerzity, kteří by chtěli využít celou flotilu těchto miniaturních letadel vyrobených z ultralehkého materiálu, díky čemuž každý kus bude vážit zhruba jen jako octomilka.

Další zvláštností je, že tato letadélka nemají vůbec žádné pohyblivé části. Létat budou díky termofyzikálním zákonům – využijí totiž sílu teplotních rozdílů mezi horní a spodní stranou. Když na jedné straně svítí jasné světlo, jako je Slunce, zahřívá se, cirkuluje vzduch vlnitými kanály (proto pojmenování „lepenkové“), a to zajišťuje potřebný tah.

První pokusy

Studie s touto technologií se poprvé objevila v únorovém vydání časopisu Advanced MaterialsDosud se vědcům podařilo letět s malým užitečným zatížením ve formě silikonových prstenů uvnitř nízkotlaké zkušební komory, která simuluje marťanské prostředí. Tým nyní pracuje na miniaturizujících chemických senzorech, které by mohli tito drobní letci použít k detekci vody na Marsu.

Vědci říkají, že současné stroje, které posílá NASA na Mars k prozkoumávání planety, se mohou porouchat a pak je prakticky moc není možné opravit. To by se v případě této technologie nestalo, aneb jednoduchost vždy vítězí.

zdroj: futurism, vlastní


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články