Hlavním současným problémem je nedostatečný technologický pokrok pro uživení dostatku lidí
Nová studie ovšem naznačuje, že by kolonistů pro chod základny mohlo stačit mnohem méně
Řadu lidí fascinuje otázka kolonizace Marsu. Všichni vidí ty futuristické vize průhledných kupolí plné zeleně, které budou tvořit dostatek kyslíku pro fungování lidí na Marsu. Že by se jednalo o velmi technologicky náročný projekt, ale málokdo se zamyslí, kolik lidské síly přímo na Marsu bude potřeba pro chod základny.
22 kolonistů to na Marsu zvládne
Do této rovnice totiž vstupuje lidský faktor, který je asi tím nejkomplexnějším, s čímž se budou muset kolonizátoři Marsu potýkat. Především se nesmí zapomínat na sociální a psychologické faktory. Nicméně studie vědců z Univerzity George Masona ve Fairfaxu ve Virginii dospěla k závěru, že k přežití stačí pouze 22 kolonistů.
To je velmi nízký počet oproti předchozím studiím, které uváděli, že bude potřeba minimálně 100 kolonistů. Podle týmu z Virginie tyto předchozí úvahy vycházely z předpokladů, které jednoduše neodpovídaly realitě.
Autoři aktuální studie uvádějí, že lidé jsou velmi komplexní a jejich působením není jednoduchým součtem, ale působí synergickým efektem. To umožní mnohem menší počet lidí ve skupině kolonistů, protože tato skupina lidí bude vykazovat vlastnosti přizpůsobivosti, emergence a nelineární dynamiky.
Zároveň je velmi nepravděpodobné, že by základna na Marsu byla úplně nezávislá, s čímž předchozí studie také počítali. Mars je k Zemi celkem blízko a samozřejmě tento projekt by byl ze Země velmi ostře sledován a podporován. Hlavně z toho důvodu, že by pouhá cesta všech lidí a potřebných technologií na Mars stála tolik peněz, že by nikdo nedovolil, aby si základna žila vlastním životem.
Všechny tyto aspekty a komplexnost lidského chování může být tím faktorem X pro úspěch mise kolonizace Marsu. Je otázkou, kdy se podobné mise dočkáme. Řada lidí tipuje, že to bude již v tomto století.