Čína ve zveřejněném videu představuje svého nejnovějšího humanoida
Zazáří především orientačními a pohybovými dovednostmi
Co dalšího o něm víme?
Technologická společnost Robot Era, zabývající se vývojem na poli robotických humanoidů, před pár dny představila svůj nejnovější kousek. I přes to, že však prozatím není určen pro plnění konkrétních činností a stále je ve fázi testování, již nyní dovede ohromit svými působivými rozhodovacími dovednostmi a velmi výkonnou umělou inteligencí. K čemu by tedy mohl v budoucnu posloužit?
Památky dobývající humanoid
Nezřídka kdy jsme při představení nových humanoidních robotů svědky desítek videí a veřejných příspěvků demonstrujících jejich sílu, obratnost, či jen inovativní vzhled a design. Skvělým příkladem pak může být kupříkladu H1 od Unitree, nebo teprve nedávno představený Atlas od amerického Boston Dynamics. Nepříliš známá technologická společnost Robot Era nám ovšem před pár dny předvedla, že to jde i jinak.
Natočila totiž působivé propagační video, na němž její nejnovější výtvor, humanoid XBot-L, zdolává samotnou Velkou čínskou zeď. Tento robot totiž na rozdíl od ostatních svého druhu není přímo určen pro tovární, či jiné průmyslové účely a v rámci momentálního testování je tak jen jakýmsi „robo-turistou“. I přes to, že však sám o sobě není nijak zvlášť rychlý nebo ohebný, dokáže více než překvapit spíše svými „inteligenčními“ schopnostmi, díky nimž je nejen schopen stabilního pohybu, ale také uhýbání mnohým překážkám a povrchovým nerovnostem. To vše navíc na rovince i schodech, bez nutnosti dostatečného osvětlení.
Za tyto velmi působivé dovednosti může XBot-L poděkovat RL algoritmům a vlastní umělé inteligenci vyvinuté svou mateřskou společností Robot Era s velkým důrazem na správné rozhodování v neznámém terénu a rychlé učení. Dle představitelů společnosti tak v téměř všech testovaných případech včas dokáže upravit svou rychlost, postoj a pochopitelně i směr chůze. Co se tedy jeho navigačních a balančních systémů týče, bezpochyby patří mezi to vůbec nejlepší z celého světa robotiky.
Na druhou stranu je pravdou, že tento humanoid alespoň prozatím nemá moc co jiného nabídnou a jak již bylo zmíněno, jeho nepříliš dlouhý seznam dovedností mu neumožňuje testování v náročnějších průmyslových podmínkách. Zároveň je ale při našem odhadu nutné zohlednit to, že nemáme žádné přesné informace o jeho technologické výbavě a lze tak jen těžko usuzovat, k čemu by měl být v budoucnu užíván. Jakkoliv dlouhá cesta ho ovšem ještě čeká, začátek je velmi slibný.