Co je to chytrý prsten? Proč byste si jej měli pořídit a který model vybrat?

Richard Šimáček
Chytrý prsten | foto: Oura
Chytrý prsten | foto: Oura

Chytrý prsten je nenápadné zařízení pro sledování zdraví a spánku. Měří srdeční tep, stres, kroky či teplotu pokožky. Poradíme vám, jaký vybrat.

Co je to chytrý prsten?

Chytrý prsten patří mezi nositelnou elektroniku a svými funkcemi se podobá chytrým hodinkám. Na rozdíl od hodinek však nemá displej – veškeré ovládání probíhá prostřednictvím mobilní aplikace, která se liší podle výrobce.

Hlavní výhodou chytrých prstenů je jejich nenápadnost a pohodlí. Pokud vám vadí nosit chytré hodinky během spánku, prsten je skvělou alternativou. Na ruce ho téměř necítíte, a přesto dokáže sbírat stejná data jako hodinky.

Dalším plusem je delší výdrž baterie, která u některých modelů přesahuje 10 dní. To je výrazně více než u většiny chytrých hodinek, které obvykle vydrží jen 2–3 dny. Nevýhodou však může být nutnost pečlivě vybrat správnou velikost prstenu, protože se liší podle značky.

Detail vnitřní strany chytrého prstenu s různými senzory | foto: Unsplash
Detail vnitřní strany chytrého prstenu s různými senzory | foto: Unsplash

K čemu je chytrý prsten dobrý?

Chytrý prsten slouží především ke sledování zdravotních funkcí, jako jsou srdeční tep, okysličení krve, úroveň stresu, HRV (variabilita srdečního rytmu) a hlavně měření kvality a fází spánku. To může být užitečné, pokud chcete zlepšit svůj spánek, ale nevíte, kde je problém.

Většina modelů dokáže také měřit teplotu pokožky, počet kroků nebo detekovat spánkovou apnoe. Tuto pokročilou funkci však zatím nabízí pouze RingConn Gen 2. Na základě všech naměřených metrik dokáže prsten poskytnout data, která vám mohou pomoci zlepšit zdraví nebo fyzickou kondici.

Prsten například může rozeznat i nastupující nemoc o několik dní dříve nebo poradit, kdy byste se měli šetřit. Celkově dokáže takové zařízení monitorovat vaši kondici v reálném čase a poskytovat rady, jak ji zlepšit. Nevadí, že je mnohem menší, než například chytré hodinky, které mají obdobné funkce a využití.

Na kterém prstu je nejlepší nosit chytrý prsten?

Volba správného prstu je velice důležitá, protože může ovlivnit přesnost měření a životnost prstenu. Nejlepší je nosit prsten na nedominantní ruce, ideálně na ukazováčku, protože na tomto prstu není tolik utlačován ostatními prsty – palec je totiž od něj trochu dál.

Aby byla naměřená data co nejpřesnější, je nutné minimalizovat pohyb prstenu na ruce. Proto je ukazováček na nedominantní ruce nejlepší volbou. Pokud jej totiž budete nosit na dominantní ruce, často přijde do kontaktu s předměty, které uchopujete, a tím se může snadněji poškodit nebo způsobit nepřesnosti v měření.

Pokud jej z nějakého důvodu nechcete nosit na ukazováčku, můžete ho nosit i na prostředníčku nebo prsteníčku. Nejpodstatnější však je, aby vám jeho nošení bylo pohodlné.

Ideální volbou prstu pro nošení chytrého prstenu je ukazováček | foto: Oura
Ideální volbou prstu pro nošení chytrého prstenu je ukazováček | foto: Oura

Jaký chytrý prsten vybrat?

Nejlepší volbou je pravděpodobně Oura Ring Gen 4, protože značka Oura je na trhu nejdéle a její aplikace je uživatelsky nejpřívětivější. Doporučení a hodnocení jsou dostatečně přesná a užitečná. Nevýhodou je však cena prstenu, která se pohybuje okolo 10 000 korun, a předplatné za přibližně 150 korun měsíčně.

Dalším dobrým kandidátem je Ultrahuman Ring Air, který zvládá vše, co Oura, ale bez nutnosti měsíčního předplatného. Navíc Ultrahuman přidává nové funkce častěji a je dostupný v oficiální české distribuci. V různých slevách ho lze sehnat za cenu okolo 9 000 korun.

Poslední možností je RingConn Gen 1 nebo Gen 2, což je nejlevnější alternativa ze všech tří modelů, aplikace však není tak uživatelsky přívětivá. V prezentaci naměřených dat je ale asi nejdetailnější. RingConn lze pořídit v oficiální české distribuci za cenu okolo 7 000 korun a bez předplatného.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články