Elon Musk to s kolonizací Marsu myslí vážně. Pošle prý 1 000 raket

Dominick Tomanec
  • Plány SpaceX pro kolonizaci Marsu nabírají na obrátkách
  • Dle nich by až 90 procent startů prováděly právě Muskovy rakety
  • Letět by prý mohlo kolem 1 000 raket
SpaceX vesmírné lodě
SpaceX vesmírné lodě

Elon Musk oznámil v rámci kolonizačních misí SpaceX nové a daleko ambicióznější plány. Dle nich počítá s postupně klesajícími výrobními náklady a s tím souvisejícím vyšším množstvím provedených startů. Osídlení bychom se tak dle jeho slov mohli dočkat během pouhých dvou dekád.

První kolonie na Marsu již do dvaceti let

Miliardář a zakladatel soukromé vesmírné společnost SpaceX, Elon Musk, ve svém nedávném projevu na Starbase v texaském Boca Chica informoval o nejnovějších plánech v rámci kolonizace Rudé planety. Svými ambicemi pro povýšení lidstva do statusu meziplanetárního druhu se totiž, jak známo, ani v nejmenším netají a je tak více než pochopitelné, že vzhledem k nedávným úspěchům svého vesmírného programu tíhne k optimistickým úvahám.

Dle Muskových slov bychom se prvních, plně funkčních lidských kolonií, mohli dočkat již v horizontu následujících dvaceti let, přičemž by za plnou podporou meziplanetárního zásobování a infrastruktury mohla z většiny (prý až z devadesáti procent) stát právě plavidla SpaceX. V tomto sdělení pak také mimoděk přiznal osobní ambice pro založení výzkumných kolonií na Měsíci.

Město na Marsu
Město na Marsu

Čtěte také: NASA dostala za úkol vymyslet nový systém času na Měsíci. Nemožný úkol?


Mohutná kolonizační flotila

Klíčem ke všemu a zároveň důvodem k onomu optimismu by měla být rapidně klesající cena výroby a startů znovupoužitelných raket a modulů společnosti SpaceX. Tomu by v několika málo následujících letech mohlo významně dopomoci kupříkladu plánované vystavění Muskovi megatovárny, jež by se měla předně zaměřovat právě na výrobu nosných a suborbitálních raket.

Musk ve svém dalším vyjádření tvrdí, že by se s narůstající rychlostí konstrukce a zároveň díky nižší míře konstrukční složitosti součástek (kupříkladu motorů) mohly výrobní náklady sériových plavidel snížit až o více než desetinásobek. Tyto odhady pak samotného Muska vedly k vůbec nejambicióznější části plánu v podobě vystavění obří meziplanetární flotily, jejíž jednotlivé části by sloužily k přepravě paliva, zásob, materiálu a především lidských posádek.

Spolu s tím dále pracuje na velkolepých plánech týkajících se těžby materiálu, frakování paliv a zajištění plně funkční energetické infastruktury, čehož chce mimo jiné dosáhnout pomocí jaderných elektráren.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články