Když před lety na konferenci technologií Web Summit v portugalském Lisabonu Stephen Hawking nahlas sdělil, že umělá inteligence též AI (z angl. Artificial Intelligence – pozn. redakce) může být „dobrý sluha, stejně jako zlý pán“, způsobilo to v plénu menší šok. Ne proto, že by geniální vědec mluvil z cesty, nýbrž proto, že jen řekl to, čeho se spousta nejen laické veřejnosti obává.
Umělá inteligence
Hawking řekl, že se lidstvo s největší pravděpodobností dostane do bodu, kdy bude umělá inteligence zcela soběstačná. V tomto kontextu může jít po jaderných zbraních a dalších hrůzných výdobytcích války o jednu z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší noční můru, jaké kdy člověk čelil.
Spousta expertů však tvrdí, že jde o nastínění nejkatastrofičtějšího scénáře, který ve skutečnosti nemusí nastat. A jedním dechem také vyzdvihují, kde všude se se strojovým učením v současnosti setkáváme, aniž si plně uvědomujeme jeho přínos. Jako příklad poslouží automotive, lékařství, kosmonautika a nově i kriminalistika, informuje server Novinky.
Experti z ČVUT v Brně připravují pro písmoznalce extrémně silného pomocníka. Jde o speciální program, který se (nepřekvapivě) opírá o prvky umělé inteligence a strojového učení.
Přestože ještě zdaleka není ve finální fázi, už nyní dokáže na dokumentu či listině rozpoznat drobné, leč velmi podstatné nuance; ať už jde o druh tuhy, inkoustu apod.
„Za několik vteřin zvládne analýzu, která expertům zaberte týden,“ říká vedoucí projektu Radim Burget. Pokud vše půjde jako po másle, tak přibližně za tři roky by mohl na takové úrovni, že by policejním odborníkům na písmo mohl být velmi cenným partnerem, který by navíc dokázal proces odhalování zločinu rapidně urychlit.