Jaké myšlenky vás napadnou, když se řekne umělá inteligence?
Vybíráme nejzajímavější otázky týkající se AI
Technologie má obrovský potenciál, ale panují okolo ní mylné představy
Umělá inteligence bude bezpochyby patřit k nejvlivnějším technologiím, které změní svět. Dlouhou dobu o ní věděla spíš užší skupina lidí, kteří ji vyvíjeli či využívali ke svým vlastním speciálním úkolům. Avšak s příchodem prvního veřejně dostupného chatbota ChatGPT 3.5 se o tomto nástroji dozvěděla většina světa během několika málo dní. Přirozeně se na toto téma objevilo i nespočet otázek a my vám přinášíme ty nejzajímavější z nich.
Potřebujeme opravdu AI?
Nejzákladnější otázka, jaká může člověka snadno napadnout, zpochybňuje důvod existence AI. Zatím jsme se dočkali pouze generátorů textu a obrázku a několika dalších speciálních využití, ale kde je ten slibovaný potenciál? Proč se zaměřovat na její vývoj? Odpověď je jednoduchá. Umělou inteligenci využijeme na zpracování mnoha úkolů, které bychom my lidé museli dělat složitě a ručně. AI bude v principu stejně užitečná jako kdysi kapesní kalkulačka.
Kde konkrétně předvedou velké jazykové modely, co umí? Například řízení autonomních dopravních prostředků, pomoc při vzdělávání, již se také objevují četné případy, kdy pomáhá AI se zdravotnictvím, dále pak činit nové vědecké objevy. Nejvíc ji však obyčejný člověk využije vcelku prostým způsobem. Například AI požádá o radu, do jakého podniku zajít, aby se mu tam líbilo. Možností je mnoho a s tím se také objevují nepravdy ohledně této technologie. Jaké jsou ty nejrozšířenější?
Koncept umělé inteligence je tu víc jak půl století
Mezi velké omyly se řadí především to, že AI je zbrusu nový vynález. Nikoli. První zárodky bychom našli již na začátku druhé poloviny minulého století. Další zkreslenou představou je ztráta práce kvůli tomuto nástroji. AI naopak vytvoří nové pracovní příležitosti. Také se ještě rozhodně nenacházíme v době, kdy je technologie na svém vrcholu. Na ten si musíme počkat.
Podívejme se nyní na to, co jsou jednotlivé druhy umělé inteligence. Ta totiž není jen jedna jediná a dá se rozdělit podle schopností či funkcí. Je tu slabá AI, která zvládne jednoduché úkony, příkladem může být Siri od Applu. Dále obecná AI, ta se svým výkonem rovná člověku a nakonec silná AI, což je koncept, který lidskou inteligenci jednou nejspíš překoná. Dále se dělí na reaktivní modely, poté verze schopné vnímat emoce člověka a nakonec stroje, jež mají vědomí sebe sama.
Jako další si rozebereme otázku, co je Turingův test? Jedná se o metodu z roku 1950, pomocí kterého se zjišťuje schopnost stroje přemýšlet jako člověk. Počítač zkoumá lidské a počítačové odpovědi a má za úkol je rozlišit. Jiný populární pojem představuje slovní spojení „Teorie her“. Tato vědní disciplína zkoumá možné výsledky interakcí mezi dvěma a více hráči.
To lze ovšem kromě her aplikovat i na ekonomiku, kde může AI vytvářet velice komplexní algoritmy pro analýzu trhu a vypočítání nejlepšího rozhodnutí. Pokračujeme dále. Jak funguje AI při rozeznávání obličejů? Z dostupných dat začne zkoumat jednotlivé prvky a porovnávat je s aktuální fotografií. Prochází přitom mnoho malých leckdy nepovšimnutelných detailů, kterých by si člověk vůbec nevšiml.
Je umělá inteligence pouze pro velké korporace jako Microsoft, Google či Meta? Právě naopak, řada z nich poskytuje své velké jazykové modely jako volně dostupné softwary, se kterými si může dostatečně zdatný programátor pohrát. Poslední téma se zaměří na fungování počítačové a tzv. fuzzy (česky mlhavé) logiky.
V podstatě všechny počítače fungují na principu logických operací, jejichž výsledkem je „ano“ či „ne“. Neuronové sítě však využívají logiku, jejichž výsledkem může být více odpovědí s různou výpovědní hodnotou. Na otázku „Je venku chladno?“ tak neodpoví ano nebo ne, ale „hodně“, „trochu“ či „ani ne“.
Kde najít další informace o umělé inteligenci?
Technologie AI bezpochyby představuje velice komplexní téma, které nelze postihnout jediným článkem. Pokud vás téma umělé inteligence zaujalo, neváhejte si najít další zdroje, či přečíst články z našeho webu Inteligentnisvet.cz, který se zaměřuje na nejnovější technologie a inovace.