V úterý večer došlo na Slunci k silné erupci, která byla vědci klasifikována jako X7.1, což značí extrémně silný výbuch. Tato erupce vytvořila geomagnetickou bouři, která by měla Zemi zasáhnout o víkendu. Podle odborníků může bouře způsobit výpadky rádiového signálu, satelitní komunikace a GPS systémů, což může výrazně ovlivnit každodenní život lidí. Na druhou stranu, sluneční bouře přináší i jedinečný efekt v podobě polární záře, která by mohla být viditelná i v České republice.
Extrémně silná geomagnetická bouře míří k Zemi
Geomagnetická bouře vzniká, když k Zemi dorazí výron koronální hmoty (CME) ze Slunce, což způsobí poruchy v magnetosféře planety. Podle webu Live Science mohou být ohroženy i kosmické lodě, které jsou vystaveny vysoké radiaci. Bouře by mohla narušit i elektrické sítě, zejména ve vysoce citlivých oblastech, a způsobit tak lokální výpadky proudu.
Polární záře, které jsou způsobené interakcí slunečního větru s magnetickým polem Země, jsou obvykle viditelné v oblastech blízko pólů. Tentokrát by však díky síle erupce (nejsilnější za posledních pět let) mohly být viditelné i v jižnějších částech planety. Lidé v Německu, Polsku a možná i v České republice by tak mohli zažít neobvyklou nebeskou podívanou.
Sluneční aktivita, jako jsou erupce a výrony koronální hmoty, je běžnou součástí jedenáctiletého slunečního cyklu. V období zvýšené aktivity, jako je tomu nyní, dochází k častějším a silnějším erupcím. Ty mohou mít nejenom estetické důsledky v podobě polárních září, ale i praktické problémy, především ve formě výpadků technologií závislých na satelitech.
Co jsou sluneční erupce?
Sluneční erupce jsou výbuchy energie na povrchu Slunce, které uvolňují obrovské množství energie ve formě záření a částic. Tyto události mohou narušit zemské magnetické pole a způsobit geomagnetické bouře. V minulosti způsobily erupce výpadky telekomunikačních sítí a poškození satelitů. Například v roce 1989 vedla silná geomagnetická bouře k výpadku elektrické sítě v kanadském Quebecu, což mělo za následek rozsáhlé výpadky proudu.