Facebooku „utekla“ umělá inteligence. Je na úrovni proslulého ChatGPT

Tomáš Richter
  • ChatGPT spustil naprostou mánii
  • O umělé inteligenci mluví naprosto všichni
  • Facebook řeší únik svého AI na internet
Umělá inteligence
Umělá inteligence

Jak jste sami určitě zaregistrovali, umělá inteligence dobývá svět. Ač se to nezdá, tento fenomén pomalu začíná zasahovat i do nejrůznějších sfér lidských činností. Pakliže tápete, v mžiku vám to bude jasné. Vezměte si jen nejnovější trend spočívající ve využívání chatbotů. Tohoto „asistenta“ má například k dispozici stále více bank a dalších institucí.

Začal to ChatGPT

Jejich funkce je primárně informativní, jsou nastaveni tak, aby reagovali na nejfrekventovanější otázky a odlehčili tak operátorům, kteří se pak můžou věnovat specifickým zákaznickým požadavkům. Zatímco v tomto kontextu se bavíme – řekněme – o nástrojích nižší úrovně, co takový ChatGPT od firmy OpenAI?

Momentálně nejzářivější kometa na poli AI se neustále zdokonaluje díky prolínání výše zmíněné umělé inteligence a strojového učení. Úchvatné na tomto počinu je zejména to, jak ChatGPT reaguje a co všechno je schopen hravě obsáhnout.

Díky tomu si přímo říká o rozmanitou konverzaci. Jako datový podklad slouží ohromný balík informací získaný z internetu, jež je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF). Z toho plyne, že jeho možnosti jsou opravdu velmi rozmanité. A s ohledem na další vývoj se mohou v dohledné době navíc markantně rozšiřovat.

ChatGPT
ChatGPT

Čtěte také: Pracujete v těchto oborech? Umělá inteligence vám sebere práci mezi prvními


Co na to Facebook?

Bylo jen otázkou času než na tento trend, který započala OpenAI, zareagují i ostatní velcí hráči. Někteří z nich (např. Microsoft) se rozhodli implementovat některé unikátní funkce z ChatGPT v rámci svých stávajících projektů, jiní se jali z gruntu vytvořit vlastní konkurenční řešení. A to je právě i případ Facebooku, respektive jeho mateřské společnosti Meta.

Její umělá inteligence se jmenuje LLaMA (Large Language Model Meta AI – pozn. redakce). Jde o platformu, jež sestává z několika velikostí, které v kostce definují počet parametrů v miliardách. Konkrétně jde o značení 7B, 13B, 33B a 65B. Čím vyšší číslo, tím kvalitnější, lepší a konkrétnější výstupy AI uživatelům nabídne.

V kontextu vyspělosti Facebook svoji umělou inteligenci přirovnává k výše zmíněnému ChatGPT, který používá až 175 miliard klíčových parametrů. Jinými slovy máme tu čest s dalším „konverzačním“ AI.

Umělá inteligence
Umělá inteligence

„Pláchla nám umělá inteligence“

To ale není vůbec špatně, ba naopak. S dobrým vedením a zpřístupněním pro masy je spojována celá řada budoucích benefitů; ať už jde o usnadnění některých úkolů a povinností v každodenním životě, rozšiřování kreativních obzorů (umělci, spisovatelé), apod.

Ale zpátky k Facebooku. Podnik hlásí, že i když je LLaMA koncipována a vnímána jako open source, jež jednou bude moci využít každý, aktuálně řeší vážný problém. AI je údajně dostupná na internetu pro všechny. Z dosavadních zjištění vyplývá, že se o to „postaral“ někdo s předběžným přístupem.

On je to vlastně ve své podstatě paradox. Facebook přece chce dostat umělou inteligenci mezi lidi, jen ne tak rychle (úsměv). Projekt podle zástupce Meta Platforms stále není ve finální fázi a jakýkoliv zásah zvenčí, byť za účelem rozvíjení současných schopností, by byl nejen zbytečný, ale i nežádoucí, informuje server Futurism.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články