Odvrácená tvář strojového učení. Deep Learning na bázi AI prolomí jakékoliv heslo

Adam Pos
  • Cokoli, co napíšeme, se dá analyzovat pomocí zvuku klávesnice
  • Strojové učení je schopné rozeznat, kterou klávesu jsme stiskli
  • Existuje několik metod, jak se tomuto riziku vyhnout
Jak rychle umíte psát na klávesnici?
Jak rychle umíte psát na klávesnici?

Výzkumný tým vydal pozoruhodnou studii, která se soustředí na schopnosti strojového učení. Z experimentů vychází, že technologie je schopná rozpoznat, jakou klávesu stiskneme pouze z audio nahrávky. Odhalit tak může vše, co napíšeme. Jak se lze bránit?

AI poslouchá velice pozorně

Fascinující ale zároveň děsivou studii vydala trojice vědců, jejichž cílem bylo určit, jakým způsobem se posunulo hluboké strojové učení a rizika kybernetického útoku pomocí zvukové nahrávky. Jejich výsledky nám ukazují, že se prozradit nás může i vlastní klávesnice.

Kdybychom náhodně mačkali tlačítka na klávesnici, lidské ucho by zřejmě mezi jednotlivými klávesami nezachytilo žádný rozdíl. Model vybavený umělou inteligencí to však zvládne s neuvěřitelnou přesností. Z testování vyšel s 95% úspěšností, při nižší kvalitě zvuku se zhoršil pouze o 2 %. Na studii upozornil server The Next Web.

Zvuk klávesy lze analyzovat a přesně určit, o které písmeno se jedná
Zvuk klávesy lze analyzovat a přesně určit, o které písmeno se jedná

Čtěte také: Kdyby vařila umělá inteligence, nejspíš umřeme. Její recepty jsou naprosto šílené


Audio prozradí více, než si myslíme

Vědci při psaní studie postupovali následujícím způsobem. Nahráli zvuk každé klávesy celkem 25×, přičemž při stisku měnili intenzitu i prsty. Poté tato data zavedli do modelu AI a začali zkoušet psát souvislá slova, jejichž audio stopu si také zaznamenali. Umělá inteligence ve většině případů poznala všechny klávesy. Stejný výkon předvedla i v případě, kdy slyšela zvuk přes aplikaci Zoom.

To představuje značný problém. Kdokoli by totiž získal nahrávku, jak někdo zadává svá citilivá data přes klávesnici, mohl by snadno tato data ukrást. Autoři studie doporučují, abychom při psaní zejména hesel přidávali náhodné stisky kláves (shift údajně umí zmást AI nejlépe), spoléhali se více na biometriku, nebo využívali digitální klávesnice na obrazovce.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články