Spekulace o oceánech na Titánu jsou zřejmě vyvráceny
Mimozemský život zde pravděpodobně neexistuje
Co o tom tvrdí nejnovější výzkumy?
Vesmírné výzkumníky ze všech koutů světa pravděpodobně nikdy nepřestane fascinovat myšlenka na existenci života mimo planetu Zemi. Jen ve Sluneční soustavě se nachází celá řada objektů, na nichž není jeho výskyt zcela vyloučen. Nyní se však zdá, že dojde k vyškrtnutí dlouho zkoumaného měsíce Titanu z tohoto pomyslného seznamu. Jaké jsou k tomu však důvody?
V hlavní roli teplota
Největší Saturnův měsíc Titan je již mnoho let považován za jedno z mála vesmírných těles Sluneční soustavy, na němž není zcela vyloučen výskyt mimozemského života. Tato spekulace je ovšem založena pouze na domněnce, že by se pod několika kilometrovou vrstvou ledu mohly nacházet ohromné oceány kapalné vody.
Právě zde ovšem narážíme na jádro celého problému. Většina kosmologické vědecké obce se totiž shoduje na povrchovém výskytu organických molekul obsahujících uhlík. Chemickým reakcím, jež by mohly vést ke vzniku života, však brání extrémně chladné teploty (zhruba -180 stupňů Celsia v průměru).
I přes velmi nízké povrchové teploty se stále předpokládá, že by ony vnitřní oceány mohly disponovat správnými podmínkami ke vzniku života. Tyto předpoklady ovšem rázně kritizuje doktorka Univerzity v Onatriu, Catherine Neish, jež se specializuje právě na planetární povrchy.
Ta ve svých výzkumech předpokládá, že jediná cesta k přístupu organického materiálu do kapalných oceánů vede přes dopady komet, jež by mohly onen led rozpustit. Dle výpočtů a simulací však komety nedokážou vyvinout dostatečnou sílu k probití takto silné ledové vrstvy.
Chystaná mise k Titanu
Jakkoliv černě se ovšem mohou výsledky výzkumů zdát, o podzemních oceánech Titanu, můžeme stále pouze teoretizovat a diskutovat. Samotná Catherine Neish, se však hodlá v budoucích letech podílet na chystané misi NASA Dragonfly, jejímž cílem by měli mezi lety 2028 a 2034 být měsíce Jupiteru, s potenciálním výskytem života.
Dle dalších Neishiných výzkumů by se totiž na povrchu Titanu mohla nacházet mnohá místa dopadů komet, na nichž došlo k dočasnému zkapalnění ledu. To by mohlo významně pomoci v získávání vzorků a následné analýze možných komplexních chemických procesů.