Indie se před více čtyřmi týdny přidala k trojici zemí, které kdy přistály na Měsíci. Vybraná společnost složená z Ruska, USA a Číny tak dostala dalšího prominentního člena. Překvapivé? Možná. Nicméně skutečnost je taková, že indický kosmický program se za poslední dekádu neuvěřitelně posunul.
V dohledné budoucnosti se jen sotva dotáhne na Spojené státy nebo Čínu, ale už nyní experti poukazují na to, že co do úrovně se může poměřovat s technologickou vyspělostí Evropy či Ruska.
Dalším důvodem obřího progresu v relativně krátkém čase je systém financování. Svoji roli v tom hraje národní hrdost, jež převažuje nad hodnotou peněz. Právě tento postoj má nejspíš vliv na to, že zatímco USA počítají náklady na miliardy, Indie souběžně zvládá několik strategických programů řádově ve stovkách milionů dolarů.
Naposledy jsme o nejlidnatější zemi světa mluvili v souvislosti s úspěšným přistáním robotického vozítka na Měsíci. Akce si vysloužila velkou pozornost technologické branže také proto, protože se lunárnímu modulu podařilo přistát historicky nejblíže k jižnímu pólu. S odstupem času je však důvod k radosti čím dál menší, informuje server Futurism.com.
Vikrám se totiž odmlčel a vědcům se nepodařilo s vozítkem obnovit komunikaci. Indická organizace pro výzkum vesmíru v oficiálním komuniké sice avizovala, že opotřebované solární baterie by se mohly dobít po uplynutí lunární noci, ale zatím tomu nic nenasvědčuje.