Muž napsal knihu s pomocí umělé inteligence. Zabralo to pouhých 72 hodin

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence ChatGPT od OpenAI válcuje internet
  • Je v samém epicentru obřích investic
  • Projekt mají v hledáčku i tvůrčí osobnosti
Umělá inteligence
Umělá inteligence

ChatGPT představuje nejnovější výtvor v oblasti chatbotů pracujících s umělou inteligencí. Za jeho zrodem nestojí nikdo menší než Elon Musk spolu s dalšími špičkami, které společnost OpenAI založily v roce 2015. ChatGPT se neustále zdokonaluje prolínáním umělé inteligence a strojového učení.

Umělá inteligence, ze které jde mráz po zádech

Systém využívající umělou inteligenci je založený na dialogu, díky němuž je schopen chápat a porozumět lidskému jazyku. Tento chatbot je navržen tak, aby byl více než důstojným partnerem pro neuvěřitelně rozmanitou konverzaci.

Jako datový podklad slouží ohromný balík informací získaný z internetu, jež je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF). Z dalších funkcí stojí za zmínku schopnost programovat, dorozumívat se takřka v každém myslitelném jazyce a neuvěřitelně pružně reagovat.

Ammaar Reshi a jeho kniha napsaná umělou inteligencí
Ammaar Reshi a jeho kniha napsaná umělou inteligencí

Čtěte také: Proč je elektřina drahá? Češi, zasloužíte si vědět, jakým fíglem k tomu došlo


ChatGPT je velký problém

Americký startup je na každý pád aktuálně velmi v kurzu. Nejen díky tomu, že s ním koketuje Microsoft, který jakožto jeden z investorů chce některé algoritmy využít pro svůj internetový vyhledávač Bing (díky tzv. Dohodě o integraci určitých nástrojů z ChatGPT – pozn. redakce), ale dostal do centra zájmu dalších vlivných finančníků.

A to není všechno. Nově tato AI ve světě mohutně rezonuje i z jiného důvodu. Jak informuje Business Insider, chatbot je v nemilosti nejen u newyorských škol, ale i u spisovatelské obce. A důvod? Autoři podrážděně reagují na nejnovější výtvor Ammaar Reshiho, který s pomocí ChatGPT a Midjourney napsal knížku „Alice and Sparkle“.

Nadšení vystřídalo grilování

Manažer produktového designu ve finanční technologické společnosti se sídlem v San Franciscu řekl, že měl v podstatě nulové zkušenosti jak s psaním, tak s ilustracemi. Na konci loňského roku; částečně i díky rostoucí popularitě ChatGPT, se však rozhodl zkusit napsat knihu pro děti s výraznou asistencí umělé inteligence.

Reshi zdůraznil, že výsledek předčil jeho očekávání a brzy se jeho knížka stala virální. Počáteční pozitivní reakce však záhy vystřídala zloba, zmar a vztek. Začaly se kupit stížnosti zpochybňující jeho autorství stejně jako „etická bezúhonnost“ těchto podpůrných programů. Někteří z renomovaných spisovatelů mají za to, že umělá inteligence používá i části jejich skriptů. Našli se i tací, kteří dílo označili za primitivní a trapné.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články