NASA potvrdila průzkumnou misi Dragonfly. Bude stát ale pěkný ranec

Dominick Tomanec
  • NASA schválila očekávanou misi k Saturnově měsíci Titanu
  • Během pětiletého čekání však odhadované náklady více než zdvojnásobily
  • Co o tom víme?
Mise NASA Dragonfly
Mise NASA Dragonfly

Dle nejnovějšího oficiálního prohlášení vesmírné agentury NASA dostává dlouho očekávaná vesmírná mise Dragonfly zelenou. Jejím primárním cílem má být dlouhodobý a důkladný průzkum povrchu Saturnova měsíce Titanu prostřednictvím rotorového průzkumného letounu. Kdy se tedy dočkáme a jak by vlastně mise mohla probíhat?

Miliardová mise

Vesmírná agentura NASA v návaznosti na vlastní oznámení z 16. dubna, oficiálně schválila plánovanou misi Dragonfly. I přes nutný odklad v průběhu loňského podzimu se tak nyní rozbíhají veškeré přípravy a testy. Velkých změn se ovšem oproti původním plánům dočká plánovaný start, jenž byl předběžně odložen z léta 2027 na léto 2028 a odhadovaný rozpočet, který se vyšplhal až na 3,35 miliardy dolarů (asi 79 miliard korun).

Především druhá zmíněná změna se pak vzhledem k rozhodnutí samotného NASA z roku 2019 jeví jako poněkud diskutabilní. Dragonfly totiž měla jakožto jedna z „nízkorozpočtových“ misí programu New Frontiers, finanční strop pevně určený na 850 milionů dolarů. Agentura ovšem navýšení považuje za nezbytně nutné, vzhledem k úskalím v průběhu vývoje, mezi něž mimo jiné patří pandemie Covid-19 či inflace.

Mise Dragonfly je oficiálně schválena
Mise Dragonfly je oficiálně schválena

Čtěte také: Znepokojující objev. Černá díra byla objevena rekordně blízko Zemi


Finanční a časové potíže

Jak již bylo výše zmíněno, cílem mise Dragonfly má být úspěšné dosažení vzdáleného Saturnova měsíce Titanu a jeho dlouhodobý průzkum, za pomoci dálkově řízené „helikoptéry“. K přepravě pak NASA hodlá vyvinout zcela nový typ těžké nosné rakety, jež by dokázala dosáhnout blízkosti Titanu během šesti let (dle plánu tedy v roce 2034).

Je známo že Dragonfly je již čtvrtou misí zmiňovaného programu New Frontiers, pod nějž spadají New Horizons, Juno a OSIRIS-REx. NASA ovšem nyní vzhledem k vysokému vytížení a rostoucím nákladům, hodlá plánovaný nábor páté mise, přesunout na rok 2026. V jiném prohlášení pak také upozorňuje na možná zpoždění aktuálně připravovaných nízkorozpočtových misí.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články