Vesmírný teleskop Jamese Webba je v cílové stanici, ale jeho mise teprve započne!
- Vesmírný dalekohled Jamese Webba se dostal na svou cílovou polohu
- Pozorovat vzdálený vesmír bude z Lagrangeova bodu (L2)
- Jaké další úkoly čekají na vědecký tým?

Dámy a pánové, jsme opět o krok blíž tomu, aby lidstvo přepsalo svou historii. Vesmírný teleskop Jamese Webba dosáhl své cílové stanice, a sice zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země. Skutečnost oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Připomínáme, že „stroj času“ byl vynesen do kosmu už na konci loňského prosince, přičemž svůj úkol zahájí za zhruba čtyři měsíce.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je na místě
Sedmitunové monstrum bude dohlížet na vzdálený vesmír z Lagrangeova bodu (L2). Jde o strategické místo, ve kterém se vyvažují gravitační síly planety Země a Slunce. Díky této kombinaci si bude teleskop udržovat stabilní pozici.
Pozorování vesmíru bude zahájeno nejspíš letos v červnu. Nejdříve však musí teleskop Jamese Webba správně nastavit zrcadla a patřičně ochladit detektor infračerveného záření. Jde o velice sofistikovaný stroj, který vznikal dlouhých 30 let.

Nepřehlédněte: Elon Musk prozradil plán kolonizace Marsu. Co nás v budoucnu čeká?
Co dalšího nás čeká?
„Gratuluji týmu za jejich tvrdou práci, která zajistila Webbův bezpečný let na L2. Jsme o krok blíže k odhalení záhad vesmíru a nemůžu se dočkat, až letos v létě uvidím Webbův první pohled na vesmír!“ okomentoval ředitel NASA Bill Nelson.
Nyní, když teleskop rozmístil primární a sekundární zrcadlo, inženýři zahájí sofistikovaný tříměsíční proces, který zahrnuje seřízení optiky dalekohledu s téměř nanometrovou přesností. A je jen ve hvězdách, s čím James Webb přijde!
Autor článku

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.
V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.